Poniedziałek, 23 Października 2017
Kategoria: Imprezy
dodano: 29-08-2007 23:38  Dodał:
Jarmark Sztuki Ludowej

W ostatni weekend - 27-29 lipca br. - odbył się Jarmark Sztuki Ludowej połączony z Przeglądem Piosenki Ludowej. W ciągu trzech dni, na placu przy Klasztorze Podominikańskim nad rzeką Marychą w Sejnach wystawcy z Polski i Białorusi zaprezentowali różnorodny dorobek ludowej sztuki zdobniczej i rękodzielniczej. Obejrzeć można było malowane na szkle obrazy, ulepione z gliny naczynia czy też ręcznie wykonane obrusy i ściereczki.

W trakcie Jarmarku na scenie występowały zespoły ludowe nie tylko z Polski ale również z Białorusi oraz Ukrainy. Publiczność nagrodziła gromkimi brawami zespół „Pektoral”, który przyjechał aż z Ukrainy. Nie mniej podobał się Narodowy Zespół Smargońskiej Szkoły Muzycznej z Białorusi. Zaprezentowyły one pieśni ludowe swoich krajów i uprzyjemniły tym samym czas wszystkim odwiedzającym Jarmark Sztuki Ludowej. Na scenie wystapiły też zespoły z Polski, zespół „Jaćwież” z Jeleniewa czy też zespół „Jezioranki” z Wiżajn.

Od poniedziałku rozpoczął się już Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski. Napewno wszyscy zauważyli już leżące nieopodal rzeki Marychy ogromne pnie drzew a przy nich artystów, którzy wykonają z nich dębowe, rzeźbione ławy, które zostaną zamontowane w pobliżu Klasztoru nad rzeką Marychą w Sejnach. Była to ostatnia impreza zorganizowaną w ramach projektu „Artystyczne spotkania na pograniczu” realizowanego przez Gminę Miasto Sejny przy współudziale Komitetu Wykonawczego Obwodu Grodzieńskiego w Grodnie. Plener trwał do 12 sierpnia.

Projekt pn. „Artystyczne spotkania na pograniczu” dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC przy współudziale Euroregionu Niemen.

Jarmark Sztuki Ludowej Jarmark Sztuki Ludowej Jarmark Sztuki Ludowej
Jarmark Sztuki Ludowej Jarmark Sztuki Ludowej