Sobota, 22 Wrzesnia 2018
dodano: 16-02-2018 14:17  Dodał: K. Palewicz
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy wyklętych w Sejnach

Dnia 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy sankcjonującej święto (druk sejmowy nr 2854), jest ono wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.
     Miasto Sejny bierze aktywny udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dlatego włączyło się w organizację ogólnopolskiego wydarzenia pod nazwą „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy wyklętych”. Jest to nietuzinkowy, aktywny sposób na uczczenie pamięci tych, którzy nie zrezygnowali z marzeń o wolnej Polsce i do końca stawiali opór reżimowi komunistycznemu. Organizatorzy Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sejnach serdecznie zapraszają do udziału w wydarzeniach, które przygotowali z tej okazji na dzień 4 marca.

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy wyklętych. 4 marca 2018 r.

Organizowana w całym kraju impreza sportowa. Ideą Biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego oraz promocja biegania jako formy zdrowego, rodzinnego spędzania wolnego czasu.
      W Sejnach Miasteczko Biegowe mieściło się będzie w pobliżu Urzędu Miasta, przy ulicy Józefa Piłsudskiego 25. Od godziny 10.00 będzie tu można otrzymać informację na temat eventów odbywających się tego dnia w mieście, zapisać się na Bieg Pamięci Żołnierzy wyklętych i odebrać pakiet startowy uczestnika Biegu (koszulka, numer startowy oraz pamiątkowy medal). Kwadrans przed południem organizatorzy powitają uczestników Biegu.
      Bieg honorowy rozpocznie się o godzinie 12.00. Długość trasy to 1963 m. Prowadzi przez centrum Sejn i polecana jest szczególnie rodzinom oraz osobom, które nie są przygotowane fizycznie do rywalizacji na dłuższych dystansach. Udział w biegu honorowym to dobry sposób, żeby aktywnie zamanifestować swoją pamięć i spotkać się z ludźmi, dla których idea Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest bliska.
     O godzinie 12.15 na wspólnym starcie staną uczestnicy biegu na 5 oraz 10 km. Trasę wytyczono w centrum i na przedmieściach Sejn. Pojawi się także odcinek leśny. Czas potrzebny zawodnikom na pokonanie wybranego dystansu profesjonalnie zmierzy firma pomiaryczasu.pl.
Uczestnikom Biegu już od godziny 10.00 wydawana będzie gorąca herbata, natomiast po zakończeniu zmagań sportowych Burmistrz Miasta Sejny zaprasza ich na ciepły posiłek – żołnierską grochówkę. Dekorację najlepszych biegaczy zaplanowano na godzinę 13.30.

Imprezy towarzyszące.

Do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych włączyły się także instytucje kulturalne i oświatowe w Sejnach:

W godzinach 10.00-14.00 będzie można bezpłatnie zwiedzić Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Otwarte będą zarówno Klasztor podominikański, jak i Pałac Biskupi.

Wieczorem natomiast na koncert Zespołu Wokalnego Rytmy Czasu zaprasza Ośrodek Kultury w Sejnach. Od godziny 18.00 artyści będą wykonywali utwory patriotyczne w jazzowych aranżacjach autorstwa Jerzego Tomzika.

Przydatne informacje:
1.    Udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest bezpłatny.
2.    Rejestracja na Bieg prowadzona jest poprzez stronę internetową http://www.pomiaryczasu.pl/, w Urzędzie Miasta w Sejnach, ul. Józefa Piłsudskiego 25, pokój nr 7 w godzinach pracy urzędu oraz w Biurze Zawodów w dniu 4 marca 2018r.
3.    Ilość pakietów startowych jest ograniczona (90 sztuk). O ich przyznaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
4.    Regulamin „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy wyklętych” dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miasta www.um.sejny.pl/articles/view/2610

Załączone pliki:

Opis Typ Rozmiar