Wtorek, 19 Czerwca 2018
dodano: 07-03-2018 13:46  Dodał: K. Palewicz
Podsumowanie Biegu Tropem Wilczym w Sejnach

Podsumowanie Biegu Tropem Wilczym w Sejnach.

Już od rana w niedzielę pod Urzędem Miasta w Sejnach trwały przygotowania do Biegu Tropem Wilczym. 4 marca Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się w ponad trzystu miastach w kraju i za granicą. Sejneńska edycja była organizowana po raz pierwszy.

Pogoda dopisywała: było słonecznie, a temperatura podniosła się do kilku stopni poniżej zera. Pierwsi uczestnicy Biegu pojawili się na Piłsudskiego 25 zaraz po godzinie dziewiątej rano. W biurze zawodów trwały weryfikacja uczestników, zapisy i wydawanie pakietów startowych, na które składały się m.in. numery startowe, koszulki i materiały edukacyjne. Zawodnicy rywalizowali na trzech dystansach.

Niemalże w samo południe wystartował Bieg Honorowy na dystansie 1963 m. Trasa prowadziła przez centrum Sejn i dedykowana była szczególnie najmłodszym uczestnikom oraz rodzinom i osobom starszym. Na starcie stanęło ponad 90 osób – w większości uczniów szkół z powiatu sejneńskiego: Sejn, Gib, Karolina, Krasnowa i Poćkun.     Kilka chwil później na linii startu zebrali się zawodnicy rywalizujący na dystansie 5 i 10 km. Biegacze przez centrum i obrzeża miasta udali się do Borku, by następnie wrócić na znajdującą się przy miejskim ratuszu metę. Wśród uczestników pojawiły się znane w regionie nazwiska sportowców z Polski i Litwy. Zaciętą rywalizację na dystansie 5 km z czasem 19 minut 16 sekund wygrał Janavicius Ricardas. Drugie miejsce zajął Pranaitis Sigitas, a podium zamknęła Joanna Karczewska. Z kolei zwycięzcą biegu na 10 km, osiągając czas 36 minut 16 sekund, został Bieliunas Paulius. Kolejne miejsca zajęli odpowiednio Wróblewski Rafał i Rakowski Marcin.
 Wszyscy uczestnicy Biegu Tropem Wilczym w Sejnach otrzymali pamiątkowe medale. Po zakończeniu zmagań sportowych zebrani pod ratuszem mieszkańcy i goście rozgrzewali się gorącą herbatą i grochówką żołnierską.

Uczestnicy Biegu Tropem Wilczym docenili wysoki poziom zawodów. Natomiast Miasto Sejny, jako główny organizator wydarzenia, najbardziej ucieszył fakt zaangażowania w Bieg wielu osób z różnych środowisk. Oprócz uczniów, w zawodach uczestniczyli m.in. przedstawiciele Polskiej Organizacji Wojskowej w Sejnach, Straży Granicznej, Lasów Państwowych czy trenującej sporty walki grupy Panzer Sejny – ogółem ponad 150 osób. Wśród kibiców znaleźli się pracownicy oświaty i samorządowcy. Zebrani pod ratuszem mieszkańcy i goście podkreślali, że podobna impreza była Sejnom potrzebna. Pojawiły się propozycje zorganizowania kolejnych biegów w sezonie wakacyjnym.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w przygotowanie Biegu Tropem Wilczym w Sejnach. Dzięki Państwu udało się zorganizować w Sejnach ciekawe wydarzenie o charakterze edukacyjno-sportowym. Promowaliśmy pamięć historyczną, ale i zdrowy styl życia oraz aktywne formy spędzania czasu z rodziną. Godnie uczciliśmy Pamięć i tradycje polskiego podziemia antykomunistycznego. Bo czyż nie o to chodzi w pielęgnowaniu patriotyzmu: wspólne zaangażowanie w kształtowanie dnia powszedniego naszej Małej Ojczyzny?

Linki do wyników biegu:

- na 10 km: www.pomiaryczasu.pl/wyniki/2018_03_04_sejny/Sejny10_Open.pdf