Środa, 14 Listopada 2018
dodano: 29-10-2018 09:25  Dodał: U. Witkowska

Miasto Sejny w roku 2018 realizuje zadanie publiczne pod nazwą: „BUDOWA RELACJI SPOŁECZNYCH, GOSPODARCZYCH, KULTURALNYCH, EDUKACYJNYCH I TURYSTYCZNYCH MIESZKAŃCÓW STREF PRZYGRANICZNYCH POLSKI I LITWY”. Jest to zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego w polskiej polityce zagranicznej 2018".

Celem tego zadania publicznego jest szeroka debata dotycząca lokalnych relacji polsko-litewskich i zebranie materiałów do diagnozy oczekiwań ludności zamieszkującej na pograniczu polsko-litewskim co do zakresu potrzeb rozwoju relacji bilateralnych w aspekcie gospodarczym , infrastrukturalnym, współpracy kulturalnej, edukacyjnej, turystycznej i wspólnego rozwiązywania lokalnych problemów i bezpieczeństwa.

Badania opinii dokonano wśród działaczy samorządowych i lokalnych przedstawicieli życia gospodarczego, nauczycieli, działaczy kultury i mieszkańców. Pozyskano informacje w drodze ankietowania ludności z gmin polskich, jak i, we współpracy z lokalnymi władzami, z jednostek samorządowych Litwy.

Zebrane materiały staną się podstawą dalszych prac na szczeblu samorządów polskich i litewskich. Zostaną również wykorzystane do określenia strategii działania przez gminy polskie i litewskie, które podpisały w marcu 2018 roku Deklarację współpracy dla tworzenia strategii planowanego Transgranicznego Polsko Litewskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Obok Miasta Sejny uczestnikami i organizatorami działań były: Gmina Giby, Gmina Puńsk, Gmina Rutka Tartak, Gmina Szypliszki, Gmina Sejny, Starostwo Powiatowe w Sejnach, Gmina Wiżajny oraz jednostki samorządowe Republiki Litewskiej – Lazdijai, Kalvarija, Vylkaviskis.

Z rezultatami podjętych działań można się zapoznać na stronie: www.facebook.com/przyjaznepograniczesejny/

i na kanale Przyjazne Pogranicze na YouTube.com: www.youtube.com/channel/UC2cTDSQT9QHQSbvJK12-kLA

Na Facebooku i YouTube można obejrzeć filmy podsumowujące to wydarzenie:

w wersji dłuższej ok. 18 min.: www.youtube.com/watch
w wersji krótszej ok. 2 min.: www.youtube.com/watch

wnioski w języku litewskim: www.youtube.com/watch