Niedziela, 16 Grudnia 2018
A A A
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej - ePUAP
BIP
Ogólne    Informacje urzędowe    Przetargi    Imprezy    Sport    Wszystkie
Kategoria: Imprezy
dodano: 03-09-2007 14:45  Dodał:
Pierwszy dzwonek

Przygotowywaliśmy się bardzo starannie do tego roku szkolnego, mimo różnych zawirowań i zmian przepisów – mówił na rozpoczęciu roku szkolnego Krzysztof Tur, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Sejnach. A tych zmian trochę jest.

Będzie je widać przede wszystkim na szkolnych korytarzach. Stało się – po wielu dyskusjach uczniowie mają chodzić w mundurkach. Jak to będzie wyglądało w praktyce, przekonamy się za kilka dni. Zmieni się też sporo w kwestii zajęć pozalekcyjnych.

Sejneńskim szkołom udało się uzyskać z Ministerstwa Edukacji spore sumy na dodatkowe zajęcia. Więcej przeczytacie w papierowym wydaniu Wieści, ale uchylając rąbka tajemnicy zdradzę że na przykład Gimnazjum nr 1 ma do wydania do 15-go grudnia ponad 50 tys. zł. Krzysztof Tur zapowiada ciekawe popołudnia w szkole i w terenie, biwaki i wyjazdy edukacyjne.

Cokolwiek się zdarzy, będzie to przede wszystkim zależało od pomysłów samych gimnazjalistów. Na propozycje zajęć dodatkowych nauczyciele czekają przez kilka najbliższych dni. - Zachęcam, byście się wszyscy aktywnie włączyli w ten program zajęć dodatkowych. Już od przyszłego tygodnia mam nadzieję, że te zajęcia ruszą – mówił na rozpoczęciu roku szkolnego K. Tur.

W kwestii bardziej lokalnych zmian, w sejneńskim gimnazjum szkolny psycholog będzie od września pracował już na pół etatu. Przedszkole i podstawówka mają prawie nowe (bo po gruntownym remoncie) kuchnie. A przy ul. Łąkowej 1 naukę we wspólnej szkole rozpoczęli uczniowie Gimnazjum nr 2 i liceum (więcej o połączeniu placówek w aktualnym wydaniu Wieści). Zmieniłą się też dyrekcja w Szkole Podstawowej (patrz zdjęcia poniżej).

Oświata się zmienia, niezmienne jednak pozostaje… powitanie pierwszoklasistów. Dziś na mieście można już było oglądać pierwszaków uciekających przed uzbrojonymi we flamastry szkolnymi „bojówkami”. Dotyczy to uczniów starszych szkół, bo przed tymi prawdziwymi pierwszakami z podstawówki jeszcze jedna uroczystość – ślubowanie. A na razie nieśmiałe pierwsze kroki w nowych murach, z dala od rodziców.

- Dbajmy o godność swoją i drugiego człowieka – zaapelował do uczniów K. Tur. – Myślę, że to hasło warto przyjąć do serca i się nad nim zastanowić. Co to znaczy? Jan Paweł II, nasz patron, żył w bardzo ciężkich czasach. Jego młodość przypadła na czas II wojny światowej, a jak wiecie każda wojna jest czasem podeptania godności człowieka. Potem przyszedł czas totalitaryzmu. Jan Paweł II przeszedł całą drogę zniewolenia człowieka i obrony godności. Każdy ma do niej prawo. Juro będzie dzień powszedni i mam nadzieję, że to hasło zostanie w waszej pamięci. Dbajmy o to, by tej godności nie podeptać. (ms)

Zdjęcia: Krzysztof Palewicz, Marta Smolińska

Załączone zdjęcia:

Pierwszy dzwonek Pierwszy dzwonek Pierwszy dzwonek
Pierwszy dzwonek Pierwszy dzwonek Pierwszy dzwonek
Pierwszy dzwonek Pierwszy dzwonek