Środa, 19 Wrzesnia 2018
dodano: 04-09-2007 19:21  Dodał:
Projekt 400 Miast

Sejny wezmą udział w Polskim Programie 400 Miast. Jest to jeden z największych programów profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych w Europie. W jego ramach szczegółowo zostaną przebadane dzieci i ich najbliższe rodziny, kobiety w ciąży. Osoby, które zostaną zdiagnozowane jako pacjenci z nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami metabolicznymi, będą mogły wziąć udział w zajęciach edukacyjnych - dowiedzą się na nich więcej o swojej chorobie.

Jest to już druga edycja programu, finansowana równeiż ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Profilaktyki Chorób Sercowo-Naczyniowych POLKARD 2006-2008. Jest to program skierowany do niewielkich gmin (do 8 tys. mieszkańców) w jedenastu województwach w Polsce.

Podstawowe działania w ramach tego programu to m.in. badania dzieci w wieku 11 lat, ich rodziców i dziadków (ocena zdrowia pod kątem ryzyka chorób układu krążenia), zajęcia edukacyjne dla chorych, badania i zajecia edukacyjne dla kobiet w ciąży, narażonych na czynne oraz bierne palenie tytoniu, budowa infrastruktury dla promocji zdrowia.

Badanie dzieci zostaną przeprowadzone w szkołach. Ponadto na terenie miasta zostanie utworzony punkt badań przesiewowych, gdzie przez okres trzech tygodni pielęgniarka będzie przyjmowała pacjentów i przeprowadzała z nimi wywiad medyczny, połączony z jednoczesnym pomiarem ciśnienia tętniczego. Wszyscy pacjenci dostaną też skierowania na bezpłatne badania m.in. poziomu glukozy, cholesterolu. Badania będą rpzeprowadzane nestępnego dnia (po wizycie w punkcie badań) w godzinach porannych.

Wszystkie te działania sa bezpłatne. Od biorącego udział w projekcie miasta wymaga się jedynie zaangażowania. O realizacji projektu będziemy Was informować.

Więcej na stronie www.400miast.pl