Poniedziałek, 23 Października 2017
Kategoria: Imprezy
dodano: 29-06-2010 17:08  Dodał:

Kraje środkowej i wschodniej Europy będą w lipcu świętować sześćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem – wydarzenia historycznego, które na kilka wieków przesądziło o losach tego regionu.

Rekonstrukcja bitwy zgromadzi blisko 200 000 widzów i 2000 rycerzy z wielu krajów. Rownież sejneńscy harcerze będą uczestniczyli w tych uroczystościach. Harcerze 8 SDSH WATAHA będą brali udział w dniach 8-12 lipca w rajdzie Grunwaldzkim a następnie od 13 do 18 lipcaw zlocie Grunwaldzkim w którym weźmie udział 3 tysiące harcerzy z całej Polski i gości z zagranicy. W czasie zlotu Wataha będzie pełniła służbę porządkową.

15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem w północnej Polsce rozegrała się największa bitwa średniowiecznej Europy. Wśród blisko 60 000 walczących znaleźli się zaproszeni przez Zakon Krzyżacki znakomici rycerze z wielu krajów: Niemcy, wojownicy z terenów dzisiejszej Łotwy i Estonii, Austriacy, Szwajcarzy, Holendrzy, Anglicy i Francuzi. Przeciwko nim monarchia polsko-litewska, oprócz zamieszkujących ją Polaków, Litwinów i Rusinów, wystawiła również wojska swoich sojuszników: Tatarów, Mołdawian i Czechów. Kampania z roku 1410, będąca zderzeniem zachodniej i wschodniej taktyki walki, stanowiła też ważny przełom technologiczny: Polacy użyli wówczas, po raz pierwszy w Europie, ruchomego mostu pontonowego (pływającego, na łodziach) do celów wojskowych.

Szeroko zakrojone obchody tej rocznicy przygotowują przede wszystkim Polacy i Litwini. W lipcu nastąpi otwarcie kilku muzeów oraz odsłonięcie wielu pomników, upamiętniających zwycięskiego króla polskiego Władysława Jagiełłę, księcia litewskiego Witolda i sławnych rycerzy. W wielu polskich miastach prezentowany jest gigantyczny obraz – panorama bitwy grunwaldzkiej. Wzdłuż trasy przemarszu zjednoczonych wojsk z 1410 r. powstają nowe szlaki turystyczne, odbywają się liczne pikniki (festyny, jarmarki) historyczne, marsze, rajdy i wyścigi kolarskie. Litwini rozpoczęli realizację wielkiego filmu historycznego „Dzień Żelaza”. Swój udział w obchodach zapowiada także Białoruś, której władze coraz częściej odwołują się do dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego, które przez 5 stuleci obejmowało terytorium tego kraju. Polska, Litwa i Białoruś wyemitują okolicznościowe monety oraz znaczki pocztowe.

Więcej informacji – http://www.grunwald1410.pl, rajdgrunwaldzki@zhp.pl