Czwartek, 18 Stycznia 2018
dodano: 20-10-2007 09:40  Dodał:
Propozycja na weekend - Litewskie tańce narodowe

Dziś (20.10) o godzinie 18.00 w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku występy zespołów Vetrunge i Saltanda, które wykonają litewskie tańce narodowe i tańce historyczne. Wstęp: 5 zł.

Wystąpią dwa zespoły choreograficzne z Wydziału Choreografii Uniwersytetu w Kłajpedzie (Litwa): litewskie tańce narodowe wykona zespół "Vetrunge" (kier.: prof. J. Čapaite, doc. V. Mačiulskis i doc. A. Gražuliene), a tańce historyczne - "Saltanda" (kier.: doc. T. Zinčiukiene).

Vetrunge to klasyka litewskich tańców narodowych, najciekawsze kompozycje baletmistrzów litewskich, prace twórcze pedagogów i studentów wydziału. "Vetrunge" tańczyła w Niemczech, Czechach, Słowacji, Bułgarii, na Cyprze, w Islandii, na Madagaskarze i Mauritiusie i dla widowni w innych państwach. Zespół tradycyjnie uczestniczy w studenckim święcie państw bałtyckich - "Gaudeamus" oraz w Litewskim Święcie Pieśni i Tańca. W 1992 r. brał udział w światowym święcie litewskich tańców narodowych w Chicago.

Saltanda wykonuje tańce z XVI-XIX wieku. Zespół występował prawie we wszystkich miastach Litwy. Tańczył m.in. w Teatrach Opery i Baletu w Wilnie i Kłajpedzie, w Teatrach Dramatycznym i Muzycznym w Kownie. Występował w Filharmonii Ryskiej, w Jegławie, w Moskwie. Od 1993 r. "Saltanda" wraz z zespołem muzyki dawnej z Centrum Muzyki w Kłajpedzie - "Vertus Maris" (kier.: V. Sadauskas) występuje w różnorodnych świętach miast litewskich oraz w międzynarodowych festiwalach tańca i muzyki dawnej, m.in.: w Szczecinie, Wilnie, Pažaislis, Kłajpedzie. Zespoły wspólnie z litewskimi aktorami i śpiewakami przygotowują kameralne koncerty autorskie.

Źródło: Internetowy Biuletyn Informacyjny S. nr 42/146 - październik 2007

Zdjęcie zesp. "Saltanda": www.punsk.com.pl