Warsztaty śpiewu i tradycji ludowej

19 września 2019

Warsztaty dedykowane są uczniom szkoły podstawowej, którzy będą mieli szansę nauczyć się techniki śpiewu tzw. otwartym głosem, charakterystycznej dla kultur tradycyjnych i wspólnot wiejskich. Uczestnicy będą pracować nad emisją głosu, oraz jego ekspresją a także koordynacją oddechowo-muzyczną i całą grupą zjawisk, związanych z formowaniem i artykulacją dźwięku, intonacją i współbrzmieniem w grupie śpiewaczej. Poznają również pieśni tradycyjne z regionu północno-wschodniej Polski i okolic oraz tradycje ludowe z nim związane.   Warsztaty poprowadzi Anna Szafranowska – pochodząca z Sejn animator i menadżer kultury, instruktor teatralny, pedagog, Mentor Kultury Regionalnej, instruktor śpiewu gospel, dyrygentka i założycielka chóru gospel „Suwałki Gospel Choir” w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Organizatorka wielu warsztatów muzyki i śpiewu Gospel w Suwałkach, Alitusie i Druskiennikach na Litwie. Od 2011 roku współpracuje z seniorami z Teatru Zgryz – prowadzi przygotowanie wokalne, zajęcia śpiewu tradycyjnego w ramach aktywizacji seniorów i wypełnienia im czasu wolnego. Osiągnięcia: W 2012 roku z teatrem „Zgryz” Grand Prix w na Festiwalu Juwenilia III wieku w Warszawie. Od 2014 roku instruktor muzyki gospel i śpiewu tradycyjnego oraz grupy wokalno-instrumentalnej Seniorów „Ostatni Ząb” w Suwalskim Ośrodku Kultury.   Warsztaty śpiewu i tradycji ludowej odbędą się w ramach projektu „Sejny na ludowo” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.