Slide2

AKTUALNOŚCI

Slide2

AKTUALNOŚCI

Wystawa ,,Wymodlone obrazy”

23 lipca 2019

Drogi zwiedzający, zapraszamy Cię do zwiedzenia niecodziennej wystawy prezentującej polskie ludowe i cechowe malarstwo sakralne. W XVII wiecznych murach sejneńskiego klasztoru znajdziesz ponad 50 obrazów z XVII – XIX wieku powstałych na terenach dawnej Rzeczypospolitej.

  • Jeśli po trudach codziennego dnia, wycieczce rowerowej czy spływie kajakowym Marychą, szukasz chwili na spotkanie z Bogiem, zapraszamy Cię do obejrzenia „wymodlonych obrazów”, wśród których na pewno znajdziesz czas i atmosferę na rozmowę z Bogiem. Być może któryś z obrazów pochodzi z twojego miasta lub regionu?
  • Jeśli interesujesz się etnografią i kulturą ludową znajdziesz tu wspaniałe świadectwa sztuki ludowej, odnajdziesz echa dawnych zwyczajów i obrzędów ludowych z różnych regionów Polski. To świat, jaki znasz z filmów: „Chłopi” czy „Wesele” Wajdy, do których scenografię stanowiły identyczne obrazy.
  • Jeśli interesuje Cię historia to prezentowane obrazy związane są naszą przeszłością. To przy wizerunkach pochodzących z polskich sanktuariów modlili się polscy królowie ruszający do boju, to w Berdyczowie walczyli konfederaci barscy. Z obrazami związane są nazwiska wielkich polskich i litewskich rodów: Sapiehów, Tarnowskich, Tyszkiewiczów, Zebrzydowskich, Korycińskich oraz wybitnych polskich biskupów i przeorów klasztorów.
  • Jeśli interesujesz się sztuką, koniecznie odwiedź wystawę. Malarstwo, które będziesz mógł zobaczyć inspirowało wielu najwybitniejszych polskich malarzy i rzeźbiarzy. Nie kto inny jak Norwid głosił hasło podniesienia sztuki ludowej do rangi narodowej.
  • W końcu, jeśli chcesz po prostu zobaczyć coś oryginalnego i coraz bardziej modnego, serdecznie zapraszamy. Mamy nadzieję, że miło spędzisz czas a być może podobnie jak dla nas będzie to dla Ciebie początek nowego hobby czy pozytywna inspiracja.

Na wystawę zapraszają:

Barbara i Marcin Błaszczykowie oraz
Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami

Informacje dotyczące galerii na stronie STOnZ: http://www.muzeum.sejny.pl/s/galeria-malarstwa-sakralnego


JAKOŚĆ POWIETRZA W MIEŚCIE SEJNY >>>>>>
Interreg Adaptacja strony internetowej Urzędu Miasta Sejny wykonana została w ramach projektu nr LT-PL-2S-193 pn. „Miasta Pogranicza – Marijampol i Sejny: podróż przez historię do dziś” („Towns of Borderland – Marijampolė and Sejny: Journey through history until today”) realizowanego w partnerstwie z Instytucją Publiczną „Sveikatinguno idėjos” Mariampol (Litwa), w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego