Slide2

AKTUALNOŚCI

Slide2

AKTUALNOŚCI

Miasto Sejny aktywnie wspiera profilaktykę nowotworową

26 czerwca 2020

W tym roku po raz kolejny Miasto Sejny zdecydowało o sfinansowaniu Programu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie m.in.: raka szyjki macicy, raka pochwy, raka sromu, raka prącia, raka odbytu, brodawki narządów płciowych, nowotwory głowy i szyi.

Wirus HPV albo wirus brodawczaka ludzkiego to wirus przenoszony drogą płciową, który zupełnie bezobjawowo może stanowić zagrożenie dla życia każdego z nas. Z wirusem HPV w ciągu swego życia spotyka się aż 80% populacji ludzkiej, a towarzyszy ludzkości od milionów lat. HPV może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety. W przypadku silnego układu odpornościowego zainfekowany organizm jest w stanie poradzić sobie sam z wirusem i wyleczyć się zupełnie w ciągu dwu lat od zakażenia.

Więcej informacji o niebezpieczeństwach związanych z zakażeniem wirusem oraz o szczepieniach znajdą Państwo na poniższych stronach internetowych. 

HPV
HPV
https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/czy-przeciw-hpv-powinnismy-szczepic-chlopcow/
http://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/ppz/2019/RPT/19.07.24_raport_zalec_techn_art_48aa_profilaktyka_hpv.pdf

W poniższym linku przedstawiamy także stanowisko AOTM, dotyczące dokumentu pt. „Biała księga szczepień HPV” opublikowanego i dystrybuowanego przez stowarzyszenie „Centrum Informacji o Zdrowiu DOBROSTAN”.

AOTM informuje, że przygotowany przez stowarzyszenie dokument nie został przygotowany zgodnie z metodologią naukową oraz zawiera liczne nieścisłości i błędy metodologiczne. Tego rodzaju ograniczenia nie mogą stanowić podstawy do wyciągania wniosków o braku skuteczności szczepień przeciwko HPV.

http://www.aotm.gov.pl/www/komunikat-hpv/

Powyższy komunikat można również znaleźć na stronie internetowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny: 


JAKOŚĆ POWIETRZA W MIEŚCIE SEJNY >>>>>>
Interreg Adaptacja strony internetowej Urzędu Miasta Sejny wykonana została w ramach projektu nr LT-PL-2S-193 pn. „Miasta Pogranicza – Marijampol i Sejny: podróż przez historię do dziś” („Towns of Borderland – Marijampolė and Sejny: Journey through history until today”) realizowanego w partnerstwie z Instytucją Publiczną „Sveikatinguno idėjos” Mariampol (Litwa), w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego