Slide2

AKTUALNOŚCI

Slide2

AKTUALNOŚCI

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie!

28 września 2020

Od 1 września 2020 r. szczepienia przeciwko grypie bezpłatne dla seniorów po 75 roku życia. Bezpłatnie mogą się zaszczepić wszyscy medycy.

Szczepionka przeciwko grypie znalazła się na nowej, obowiązującej liście leków refundowanych. Dla osób po 75 roku życia szczepienie są bezpłatne, a dla wielu osób znacznie tańsze niż wcześniej. Od 1 września szczepienia przeciwko grypie będą w połowie refundowane dla:

  • najmłodszych dzieci w wieku od 3 do 5 lat (dzieciom podaje się szczepionkę donosowo),
  • dorosłych chorych przewlekle (np. z chorobami metabolicznymi, kardiologicznymi, oddechowymi, po transplantacjach),
  • kobiet w ciąży,
  • dorosłych od 65 roku życia do 75 roku życia;

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla medyków

Narodowy Fundusz Zdrowia zrefunduje szczepienia pracowników placówek medycznych, które mają kontakt z NFZ, a także farmaceutów i techników pracujących w aptekach.

Co warto wiedzieć o szczepieniach przeciwko grypie?

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia – szczepienie przeciwko grypie nie chroni nas w 100 proc. przed zachorowaniem, ale dzięki niemu przebieg choroby będzie łagodniejszy. Najlepiej zaszczepić się na początku sezonu grypowego, czyli jesienią. Ważne, żeby to zrobić przed szczytem zachorowań. Po podaniu szczepionki odporność rozwija się w ciągu dwóch-trzech tygodni. Szczepienie należy zawsze skonsultować z lekarzem. Przez dwa dni po szczepieniu możesz mieć miejscowe zaczerwienienie i ogólnie złe samopoczucie, które mija samoistnie.

      Ponieważ wirus grypy szybko się zmienia, co roku szczepionka ma nieco inny skład. Jest on opracowywany w oparciu o nowe szczepy wirusa, które wywołują grypę w danym sezonie. Pracuje nad tym sieć międzynarodowych laboratoriów, w Polsce zespół w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny.


JAKOŚĆ POWIETRZA W MIEŚCIE SEJNY >>>>>>
Interreg Adaptacja strony internetowej Urzędu Miasta Sejny wykonana została w ramach projektu nr LT-PL-2S-193 pn. „Miasta Pogranicza – Marijampol i Sejny: podróż przez historię do dziś” („Towns of Borderland – Marijampolė and Sejny: Journey through history until today”) realizowanego w partnerstwie z Instytucją Publiczną „Sveikatinguno idėjos” Mariampol (Litwa), w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego