Podlaski Dzień Pola oraz Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sokólskich

13 maja 2021

PODR Szepietowo zaprasza na Podlaski Dzień Pola oraz Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sokólskich – 13 czerwca 2021 r.
Podlaski Dzień Pola w Szepietowie to przegląd innowacyjnych rozwiązań technologicznych w produkcji roślinnej. To wydarzenie pozwala poznać potencjał oraz postęp hodowlany i biologiczny roślin uprawnych. Nowoczesne technologie są niezbędne dla dalszego rozwoju w produkcji roślinnej naszego regionu.
Tradycja pola doświadczalnego przy Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego
w Szepietowie sięga 1948 roku. Doświadczalnictwo polowe od zawsze służy rolnikom do praktycznego zapoznania się z zagadnieniami i problemami uprawy roślin, jest to pomost łączący świat nauki z praktyką rolniczą. W tym celu Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie prowadzi szereg doświadczeń polowych, których formuła pozwala na oglądanie ich przez cały rok. Na dziesiątkach poletek doświadczalnych, demonstracyjnych oraz doświadczeniach łanowych prezentujemy i badamy nowe odmiany, stosujemy zasady integrowanej ochrony roślin oparte o prawidłowy płodozmian, zbilansowane nawożenie, odpowiednią gęstość siewu i progi ekonomicznej szkodliwości. Wdrażane i upowszechniane na przestrzeni lat wyniki doświadczeń terenowych były i są motorem postępu w produkcji rolnej na Podlasiu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z prowadzonymi doświadczeniami poprzez udział w czerwcowym wydarzeniu.
Uczestnicy Podlaskiego Dnia Pola, dzięki zdobytej wiedzy będą mogli dokonywać świadomych wyborów odmian roślin uprawnych odpowiednich do produkcji w swoich gospodarstwach. Umożliwi to podniesienie wydajności plonowania co w efekcie korzystnie wpłynie na środowisko naturalne. Zostaną zaprezentowane również doświadczenia uprawowe – ekologiczne, co pozwoli wszystkim zainteresowanym na zapoznanie się z ich wynikami, a w dalszej kolejności uprawie w swoim gospodarstwie.
Podlaski Dzień Pola to spotkanie rolników z przedstawicielami świata nauki poprzez prezentację doświadczeń, uczestnictwo w wykładach, doradzatwo i konsultowanie. Urozmaiceniem tegorocznego wydarzenia będą pokazy koszenia i zbioru zielonek oraz pokaz pracy prototypu innowacyjnego siewnika do siewu bezpośredniego.
Na terenach Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, również 13 czerwca, odbędzie się Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sokólskich – Wystawa Specjalistyczna. To wydarzenie organizowane jest we współpracy z Wojewódzkim Związkiem Hodowców Koni w Białymstoku. Uczestnicy imprezy będą mieli okazję poznać dorobek hodowlany wraz z warunkami oceny i kwalifikacji koni zimnokrwistych. Prezentacja najpiękniejszych koni jest bardzo widowiskowa, cyklicznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko rolników hodujących konie, ale również sympatyków tych zwierząt.
Zapraszamy do zapoznania się z załączonym programem wydarzenia. Wierzymy w to, że nadszedł czas, abyśmy mogli znów spotkać się na terenach targowo-wystawienniczych w Szepietowie. Zapraszamy również do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na portalu społecznościowym FB, gdzie pojawiają się komunikaty dotyczące inicjatyw podejmowanych przez PODR Szepietowo. Do zobaczenia!!!

Link do informacji:

link do Fb: