Slide2

AKTUALNOŚCI

Slide2

AKTUALNOŚCI

Całodobowe punkty wymazów, testy antygenowe w aptekach, czyli ABC testów w kierunku COVID-19 w województwie podlaskim

10 lutego 2022

W województwie podlaskim funkcjonuje już 5 punktów, w których wymaz do testu PCR pobierany jest 24 godziny na dobę. Kolejny zostanie uruchomiony w tym tygodniu w Białymstoku. Osoby, które podejrzewają, że zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2 mogą wykonać wymaz o każdej porze. Łącznie w całym województwie jest ponad 30 punktów, gdzie pobierane są wymazy w kierunku koronawirusa oraz 24 miejsca, gdzie bezpłatnie można wykonać test antygenowy.

Całodobowe punkty pobrań wymazów to kolejne ułatwienie dla osób, które chcą sprawdzić, czy są zakażone koronawirusem. Wymaz do badania PCR można pobrać w nich o każdej porze dnia i nocy. Takich punktów jest 5 w województwie. Funkcjonujące punkty całodobowe oferują już również testy antygenowe.

Do końca tygodnia powstanie kolejny punkt całodobowy w Białymstoku,  przy ul. Jana Pawła II 47.

Lista punktów wymazowych 24/7 (utworzonych i planowanych do uruchomienia):

  • Białystok, ul. Antoniukowska 25
  • Białystok, ul. Łąkowa 9 lok. 1B
  • Białystok, ul. Złota 5
  • Białystok, ul. Jana Pawła II 47  (planowane uruchomienie 11.02.2022)
  • Kolno, ul. Wojska Polskiego 69
  • Suwałki, ul. T. Kościuszki 71

Ponad trzydzieści punktów pobrań wymazów

Obok punktów całodobowych, również bezpłatnie, wymaz można pobrać w 36 punktach w województwie podlaskim.

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ elastycznie reaguje na zmieniającą się sytuację epidemiczną. W ciągu ostatnich tygodni, niemal codziennie sieć punktów wymazowych powiększała się o kolejne lokalizacje lub – w punktach już istniejących – zmodyfikowano godziny otwarcia.

Od 9 lutego 2022 r. działają dwa nowe punkty w: Białymstoku, ul. Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 10 lok.8A oraz w Łomży, ul. Przykoszarowa 26.

Listę punktów wymazowych, wraz z mapą, można znaleźć w internecie, na stronie pacjent.gov.pl: Test w mobilnym punkcie pobrań | Pacjent

Skierowanie na bezpłatny, finansowany przez NFZ, test PCR może wystawić m.in. lekarz rodzinny, lekarz dyżurujący w placówce Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, a także lekarz, który nie ma umowy z NFZ, ale ma dostęp do systemu gabinet.gov.pl. Na test można również zapisać się samodzielnie przez internet, bez wizyty u lekarza. Wystarczy wypełnić formularz online w portalu GOV.PL: Testy na COVID-19 – Koronawirus: informacje i zalecenia – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Szybkie testy antygenowe m.in. w aptekach

Na test antygenowy nie trzeba skierowania. Wynik jest znany po ok. 15-20 minutach. Informacje o wyniku otrzymujemy natychmiast, również SMS i sprawdzimy w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

W województwie podlaskim można wykonać szybki test antygenowy na NFZ w 24 miejscach. To apteki, laboratorium diagnostyczne oraz mobilne punkty pobrań, które zadeklarowały gotowość do testowania pacjentów w kierunku koronawirusa. Od wczoraj (9 lutego 2022 r. ) funkcjonują 4 nowe punkty wykonujące testy antygenowe w 4 miejscowościach na terenie regionu:

  • Łomża, Sikorskiego 239
  • Białystok, Rzemieślnicza 40/U1
  • Zambrów, Magazynowa 9
  • Suwałki, Jana Pawła II 16/U1

Ważne! Nabór aptek, które chciałaby prowadzić u siebie wymazy do szybkich testów antygenowych, jest wciąż otwarty.

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza wszystkie zainteresowane podmioty prowadzące apteki do włączenia się w ogólnopolską inicjatywę testowania pacjentów.

Wszelkie informacje oraz dokumenty niezbędne do zgłoszenia znajdują się pod poniższym linkiem:

https://www.nfz-bialystok.pl/aktualnosci-oddzialu/testy-antygenowe-w-aptekach

W przypadku pytań lub wątpliwości, pomocą służą pracownicy Wydziału Gospodarki Lekami Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku:

– Agnieszka Kuczyńska tel. 85-745-95-22,e-mail: agnieszka.kuczynska@nfz-bialystok.pl,

– Dorota Krawczuk tel. 85-745-95-06, e-mail:dorota.krawczuk@nfz-bialystok.pl


JAKOŚĆ POWIETRZA W MIEŚCIE SEJNY >>>>>>
Interreg Adaptacja strony internetowej Urzędu Miasta Sejny wykonana została w ramach projektu nr LT-PL-2S-193 pn. „Miasta Pogranicza – Marijampol i Sejny: podróż przez historię do dziś” („Towns of Borderland – Marijampolė and Sejny: Journey through history until today”) realizowanego w partnerstwie z Instytucją Publiczną „Sveikatinguno idėjos” Mariampol (Litwa), w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego