Gratka dla miłośników tradycyjnych pieśni
Marcowa edycja “Na styku kultur” poświęcona będzie wyjątkowemu obszarowi folkloru Suwalszczyzny, pieśniom wielkopostnym. Warsztaty poprowadzi laureat nagrody Kolberga, Józef Murawski z zespołem Pogranicze. Na koncercie finałowym, podczas XXII Kaziuka Suwalskiego, wystąpi także zespół Ancyjas. To rzadka okazja, by usłyszeć pieśni wykonane wielogłosowo.
Warsztaty poprowadzi Józef Murawski, laureat Nagrody Kolberga 2009, artysta i animator folkloru muzycznego, śpiewu, tańca i obrzędowości na obszarze kulturowego pogranicza polsko-litewskiego. Towarzyszyć mu będą śpiewacy z Zespołu Ludowego POGRANICZE, którym kieruje. Będzie to niezwykła okazja, by posłuchać wspólnego wykonywania pieśni przez Polaków i Litwinów mieszkających w zgodzie w sąsiedztwie, na jednej ziemi.
Efekty wspólnej pracy będzie można usłyszeć na koncercie z udziałem śpiewaków zespołów Pogranicze z Szypliszk i prowadzonego przez Annę Szafranowską Ancyjas z Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz uczestników warsztatów, który odbędzie się w niedzielę, 6 marca w kościele św. Kazimierza Królewicza podczas mszy św. o godz. 11.00 podczas XXII Kaziuka Suwalskiego. Wstęp wolny. Artyści zaśpiewają ponownie po mszy. Koncert będzie o tyle niezwykły, że w Polsce wielogłos występuje jedynie na Suwalszczyźnie oraz na Podhalu.
Warsztaty odbędą się 4 marca, godz. 17.00-20.00 oraz 5 marca, godz. 10.00-14.00, w sali kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury, przy ul. Jana Pawła II 5. Bilety na warsztaty w cenie 40 zł są dostępne online na http://www.bilety.soksuwalki.eu oraz w kasie biletowej SOK przy ul. Papieża Jana Pawła II 5.