Slide2

AKTUALNOŚCI

Slide2

AKTUALNOŚCI

Koncerty Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Suwałkach

28 lutego 2022

1 kwietnia Suwalski Ośrodek Kultury będzie miał przyjemność gościć Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który odwiedzi Suwałki z premierowym programem przygotowanym z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy powstania AK. Wojskowi artyści wystąpią w chwytającym za serce i porywającym koncercie poświęconym chwalebnej i trudnej historii Armii Krajowej. Wstęp wolny!

Utworzona przed 80 laty AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie. 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ gen. Stefan Rowecki „Grot”. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. Nowy program RZAWP ma oddać hołd Armii Krajowej i wszystkim odważnym Polakom, którzy stanęli do walki o wolność ojczyzny.

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego to największa instytucja artystyczna sił zbrojnych RP wywodząca się z Teatru Żołnierza 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego. Zespół dziedziczy ponad stuletnią tradycję grup teatralno-estradowych, działających przy Domach Żołnierza Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej. Od ponad 60 lat z powodzeniem ukazuje bogactwo kultury narodowej i kultywuje chwałę oręża polskiego wykorzystując muzykę, taniec i śpiew. W swoim repertuarze Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego posiada przedstawienia i widowiska popularyzujące tradycje narodowe i chwałę oręża polskiego – promieniujące patriotyzmem, pełne rozmachu realizacje, wzbogacane polskimi tańcami narodowymi i ludowymi, historycznymi kostiumami i rekwizytami.

RZAWP wystąpi w Suwalskim Ośrodku Kultury na dwóch koncertach – o godz. 17.00 i 19.30, uświetniając miejskie obchody 78. rocznicy stracenia mieszkańców Suwalszczyzny. Na koncerty obowiązują nieodpłatne wejściówki dostępne online i w kasie Suwalskiego Ośrodka Kultury od wtorku, 1 marca. Z uwagi na duże zainteresowanie koncertem oraz ograniczoną liczbę dostępnych miejsc jedna osoba będzie mogła odebrać maksymalnie cztery wejściówki.


JAKOŚĆ POWIETRZA W MIEŚCIE SEJNY >>>>>>
Interreg Adaptacja strony internetowej Urzędu Miasta Sejny wykonana została w ramach projektu nr LT-PL-2S-193 pn. „Miasta Pogranicza – Marijampol i Sejny: podróż przez historię do dziś” („Towns of Borderland – Marijampolė and Sejny: Journey through history until today”) realizowanego w partnerstwie z Instytucją Publiczną „Sveikatinguno idėjos” Mariampol (Litwa), w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego