Slide2

AKTUALNOŚCI

Slide2

AKTUALNOŚCI

Otyłość czy tylko nadwaga? Sprawdź, co oferuje Program Profilaktyka 40PLUS i jakie badania wykonasz!

4 marca 2022

W piątek, 4 marca w Światowy Dzień Otyłości Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zaprasza do wykonania bezpłatnych badań diagnostycznych w ramach Programu Profilaktyka 40PLUS oraz pomiarów: ciśnienia tętniczego krwi, analizy składu ciała, wzrostu, wagi oraz BMI.

Nadwaga to jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych związanych ze stylem życia, z którym borykają się coraz młodsze pokolenia, w tym dzieci. Z dostępnych danych wynika, że w Polsce nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych, a co czwarty jest otyły.  Niestety prognozy są niepokojące i wskazują na pogłębianie się problemu otyłości w kolejnych latach wśród osób dorosłych, a także dzieci.

– Z okazji Dnia Otyłości zachęcam wszystkich Podlasian, którzy ukończyli 40 rok życia do wykonania bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyka 40PLUS. Program umożliwia nam szeroki dostęp do podstawowych badań diagnostycznych bez konieczności wizyty u lekarza. Otrzymane wyniki badań możemy skonsultować i omówić z naszym lekarzem rodzinnym lub w poradni specjalistycznej, a jeżeli zajdzie taka potrzeba – pogłębić diagnostykę. – mówi Maciej Bogdan Olesiński Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białymstoku.

Sprawdź, co oferuje Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ w ramach profilaktyki i promocji zdrowia:

  • Program Profilaktyka 40PLUS

W ramach programu wykonamy badania bezpłatnie. Można zbadać:

– morfologię krwi

– stężenie cholesterolu

– stężenie glukozy

– próby wątrobowe

– kreatyninę

– kwas moczowy

– ciśnienie tętnicze krwi

– masę ciała, obwód w pasie oraz BMI

– kał, mocz

Dodatkowo Panowie mają możliwość wykonania badania w kierunku raka prostaty (PSA).

Aby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach programu wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl lub skorzystać z infolinii Domo­wej Opieki Medycznej – tel. 22 735 39 53. Na portalu IKP należy wypełnić ankietę Profilaktyka 40 PLUS
i wystawić sobie e-skierowa­nie. Pamiętajmy – nie musimy iść do leka­rza. Następnie wystarczy zgłosić się z dowodem oso­bistym na badania. Od 12 lutego br. ankietę można wypełnić także w placówce,
w której chcemy wykonać badania.

Aktualnie w województwie podlaskim badania w ramach programu realizuje 39 placówek, a w najbliższych dniach będą kolejne 2. Badania realizowane są nie tylko w dużych miastach, ale także w Grodzisku, Dąbrowie Białostockiej czy Lipsku. Informacja gdzie zrealizujemy badania oraz mapa punktów dostępna jest na stronie pacjent.gov.pl.

O własne zdrowie możemy zatroszczyć się wykonując regularne badania a także poprzez aktywność fizyczną, zdrowy sen, unikanie stresu, rezygnację z używek, unikanie przetworzonej żywności, zdrową i zbilansowaną dietę. Pamiętaj o własnym zdrowiu decydujesz sam!

  • kanał Akademia NFZ na YouTube

Na kanale znajdziemy bezpłatne informacje o dietach, ćwiczeniach dla dorosłych oraz dzieci, filmy o profilaktyce różnych problemów zdrowotnych, szkolenia e-learningowe, aplikacje mobilne, publikacje a także wiele innych materiałów dotyczących opieki i profilaktyki zdrowotnej.

Ponadto na kanale dowiemy się, jak zacząć ćwiczyć regularnie lub utrzymać dotychczasową kondycję – wystarczy otworzyć zakładkę 8 tygodni do zdrowia. Możemy także samodzielnie dobrać ćwiczenia do swoich celów w dostępnym na kanale Atlasie Ćwiczeń.

  • Portal diety.nfz.gov.pl

Portal przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą zdrowo się odżywiać, schudnąć lub zmienić nawyki żywieniowe. Na portalu znajdziemy bezpłatne plany żywieniowe, e-booki terapeutyczne oraz kulinarne, a także filmy edukacyjne zachęcające do świadomych zakupów produktów spożywczych
i czytania etykiet tych produktów.

Na portalu znajdziemy jedenaście planów żywieniowych w różnych kalorycznościach, przygotowanych na zasadach diety DASH. Głównym celem diety jest leczenie i zapobieganie nadciśnieniu i innym chorobom układu krążenia oraz wsparcie jego funkcjonowania. Dieta DASH, tuż obok śródziemnomorskiej, jest uznawana za jedną z najzdrowszych diet na świecie.

Na Facebooku na Fanpage’ach: Akademia NFZ i Profilaktyka w praktyce znajdziesz codziennie nowe wiadomości o zdrowym stylu życia.

  • Samoobsługowy kiosk profilaktyczny oraz stanowisko doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia w Podlaskim Oddziale Wojewódzkim NFZ

W kiosku profilaktycznym w Sali Obsługi Klientów samodzielnie określisz:

– wzrost

– masę ciała

– skład ciała

– ciśnienie tętnicze krwi

– indeks masy ciała (BMI)

U Doradcy na stanowisku profilaktyki i promocji zdrowia w Sali Obsługi Klienta otrzymasz konsultację w kwestiach:

– norm uzyskanych pomiarów w Kiosku Profilaktycznym

– programów profilaktycznych realizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia

– Internetowego Konta Pacjenta i pomocy w zalogowaniu się

– profilu zaufanego

– uzupełnienia ankiety do programu „Profilaktyka 40PLUS”

– funkcjonalności portalu diety.nfz.gov.pl i przykładowego planu żywienia

Z kiosku profilaktycznego oraz ze stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia może skorzystać każda osoba dorosła, która nie ma przeciwskazań medycznych do wykonania pomiarów w samoobsługowym kiosku profilaktycznym.

Na wizytę możemy zapisać się poprzez stronę internetową nfz-bialystok.pl oraz infolinię Telefonicznej Informacji Pacjenta (tel. 800 190 590). W przypadku wolnych terminów, osoby przebywające w Sali Obsługi Klientów również mogą na bieżąco skorzystać z konsultacji doradcy
i samoobsługowego kiosku profilaktycznego.

Zachęcam mieszkańców naszego regionu do aktywnego dbania o własne zdrowie poprzez wykonanie bezpłatnych pomiarów zdrowotnych. Zainteresowane osoby mogą zmierzyć np.: ciśnienie tętnicze krwi, dokonać analizy składu ciała, zwarzyć się oraz określić indeks masy ciała (BMI). Można je wykonać w samoobsługowym kiosku profilaktycznym w siedzibie Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Są to podstawowe pomiary medyczne niezbędne, w ocenie ryzyka najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych, takich jak: cukrzyca, nowotwory czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Niech ten dzień będzie dla nas okazją, aby z refleksją przyjrzeć się własnemu zdrowiu oraz stylowi życia. – dodaje Maciej Bogdan Olesiński Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białymstoku.

  • Usługa e-Doradca

Jeżeli interesują nas profilaktyczne programy zdrowotne, portal diety.nfz.gov.pl, ale nie chcemy wychodzić z domu, możemy skorzystać z bezpłatnej usługi e-Doradcy. Usługa umożliwia pacjentom elektroniczną konsultację z pracownikiem Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w dni robocze od 8:00 do 16:00 po wcześniejszej rezerwacji wizyty na stronie internetowej nfz-bialystok.pl.


JAKOŚĆ POWIETRZA W MIEŚCIE SEJNY >>>>>>
Interreg Adaptacja strony internetowej Urzędu Miasta Sejny wykonana została w ramach projektu nr LT-PL-2S-193 pn. „Miasta Pogranicza – Marijampol i Sejny: podróż przez historię do dziś” („Towns of Borderland – Marijampolė and Sejny: Journey through history until today”) realizowanego w partnerstwie z Instytucją Publiczną „Sveikatinguno idėjos” Mariampol (Litwa), w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego