Slide2

AKTUALNOŚCI

Slide2

AKTUALNOŚCI

Zaszczep się przeciwko grypie w aptece lub placówce medycznej

2 września 2022

1 września ruszyły szczepienia ochronne przeciw grypie. Szczepienia prowadzone są w aptekach i placówkach medycznych. Pacjent może wybrać gdzie przyjmie szczepionkę ochronną przeciw grypie.

Kto otrzyma bezpłatną szczepionkę?

W ramach refundacji bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymają osoby w wieku 75+ oraz kobiety w ciąży. Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.:

  • ·         pacjenci w wieku 18 – 65 lat oraz dzieci w wieku od 2 – 5 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych
  • ·         pacjenci powyżej 65 lat
  • ·         dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę. Warto podkreślić, że w każdej sytuacji przed wykonaniem szczepienia przeciwko grypie potrzebna jest recepta.

Osoby, których refundacja nie obejmuje pokrywają koszt zakupu preparatu, natomiast za podanie szczepionki przeciw grypie w aptece czy placówce medycznej płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Należy pamiętać, że w aptece może zaszczepić się wyłącznie osoba dorosła. Do dokonania kwalifikacji do szczepienia przeciw grypie w przypadku osób małoletnich, które nie ukończyły 18 r. ż. uprawniony jest wyłącznie lekarz.

Sprawdź, gdzie możesz się zaszczepić

Szczepienia przeciw grypie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, które zgłosiły się do akcji szczepień.

Na stronie podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ nfz-bialystok.pl znajduje się wykaz punktów szczepień ochronnych przeciwko grypie wraz z adresem i telefonem kontaktowym.

Nabór wniosków trwa tak więc liczba podmiotów i aptek, które będą szczepić przeciwko grypie może się zmienić. Wykaz jest uzupełniany na bieżąco o nowe placówki i apteki, które przystąpią do programu szczepień przeciwko grypie.

Apteki ogólnodostępne oraz placówki medyczne, które chcą szczepić przeciwko grypie cały czas mogą składać wnioski do Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Wnioski należy składać poprzez skrzynkę ePUAP Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wraz z pisemnym oświadczeniem i formularzem zgłoszeniowym lub w wersji papierowej w naszej siedzibie przy ul. Pałacowej 3. Wnioski przyjmujemy do 30 września 2022 r. – mówi Maciej Bogdan Olesiński Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białymstoku.

Dowiedz się więcej o szczepieniach na grypę

Odwiedź stronę Szczepienia.info i sprawdź dlaczego warto skorzystać ze szczepień ochronnych przeciwko grypie w sezonie 2022/2023.

Warto pamiętać, że na szczepienie należy się zgłaszać bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.

 

Z poważaniem

LOGO2   Małgorzata Kołpak-Kowalczuk młodszy specjalista Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji   Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ ul. Pałacowa 3 15-042 Białystok   tel. 85 745  95 45

JAKOŚĆ POWIETRZA W MIEŚCIE SEJNY >>>>>>
Interreg Adaptacja strony internetowej Urzędu Miasta Sejny wykonana została w ramach projektu nr LT-PL-2S-193 pn. „Miasta Pogranicza – Marijampol i Sejny: podróż przez historię do dziś” („Towns of Borderland – Marijampolė and Sejny: Journey through history until today”) realizowanego w partnerstwie z Instytucją Publiczną „Sveikatinguno idėjos” Mariampol (Litwa), w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego