Slide2

AKTUALNOŚCI

Slide2

AKTUALNOŚCI

Profilaktyka chorób pasożytniczych

22 września 2022

Pasożyty – relikt przeszłości? Nic bardziej mylnego! Co czwarta osoba jest zakażona pasożytem. Wrzesień to dobry czas, aby przypomnieć dzieciom zasady higieny. Dzięki temu sami unikniemy zarażeniu i zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się pasożytów.

Pasożyty nie są w stanie żyć samodzielnie przez dłuższy czas. Żywią się krwią lub tkankami żywiciela, powodując jego wyniszczenie. Występują powszechnie w przyrodzie: w glebie, w wodzie, na brudnych owocach lub warzywach.

Wbrew obiegowej opinii, choroby pasożytnicze mogą zdarzyć się każdemu, w każdym wieku. Nie tylko osobom o niskim poziomie higieny osobistej. Brudne ręce, nieumyte owoce i warzywa to najczęstsze przyczyny zatruć pokarmowych oraz zarażenia pasożytami! Najczęściej występującymi u ludzi są:

 • owsica,
 • wszawica,
 • świerzb.

Owsica to choroba przewodu pokarmowego, która występuje tylko u ludzi. Owsiki to nicienie o długości 1 cm. Najczęściej na owsicę chorują osoby, które nie dbają o higienę i nie myją rąk. Owsicą można zarazić się przez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą lub ze skażoną powierzchnią, np. w piaskownicy, na basenie, w toalecie.

Objawy choroby:

 • świąd w okolicach odbytu
 • podkrążone oczy
 • niepokój i brak koncentracji
 • bóle głowy i brzucha
 • zaburzenia odżywiania.

Najbardziej narażone są dzieci, zwłaszcza małe, które nie mają jeszcze utrwalonych nawyków higienicznych. Chętnie, bawią się w piasku, jedzą niemyte owoce.

Wszawica to choroba wywołana przez wesz głowową. Stanowi powszechny problem we wszystkich krajach świata i nie zawsze jest oznaką braku higieny. Wszy przenoszą się przez kontakt bezpośredni. Łatwo się nimi zarazić w dużych skupiskach ludzi – w przedszkolach, szkołach, na obozach wakacyjnych, koloniach, w internatach. Zakażeniom sprzyjają złe warunki higieniczne, używanie wspólnych ręczników, szczotek do włosów, gumek i spinek. Jedna zarażona osoba może być zagrożeniem dla wszystkich z otoczenia.

Objawem jest uporczywe swędzenie głowy. Podczas leczenia należy zastosować preparat, który skutecznie likwiduje pasożyty. Ważne jest przy tym dokładne wyczesywanie skóry głowy i jej przeglądanie. Kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy.

Świerzb jest wywoływany przez mikroskopijne roztocza, niewidoczne gołym okiem. Pasożyty toczą korytarze w naskórku człowieka, powodując nasilony świąd skóry. Pojawiają się na niej grudki, otarcia naskórka, zadrapania lub pęcherzyki. To powszechna choroba i może zdarzyć się każdemu w każdym wieku. Choroba przenosi się przez kontakt z osobą zakażoną, przez używanie wspólnych ręczników, przedmiotów, odzieży. Jest spotykana najczęściej u osób mieszkających wspólnie. Nie przenosi się przez podanie ręki. Leczenie polega na zastosowaniu maści lub kremów nakładanych na skórę. Ważne jest przy tym leczenie profilaktyczne domowników, którzy mogą okazać się nosicielami choroby. Należy pamiętać o wypraniu pościeli, koców, maskotek w wysokiej temperaturze i dokładnym umyciu pozostałych przedmiotów.

Profilaktyka chorób pasożytniczych

Metody zwalczania chorób pasożytniczych i zapobiegania im:

 • dokładne mycie rąk, szczególnie przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po zabawie ze zwierzętami lub w piaskownicy, po pracy w ogrodzie
 • utrzymywanie krótkich, czystych paznokci
 • osobne ręczniki i szczotki do włosów
 • częsta zmiana bielizny, pościeli, ręczników
 • utrzymywanie czystości w toalecie i kuchni
 • dokładne mycie warzyw i owoców
 • systematyczne mycie zabawek
 • unikanie zabaw w zanieczyszczonej piaskownicy
 • przeglądanie włosów dziecka i codzienne ich czesanie

Zadbaj o siebie!

Jeśli zauważasz u siebie objawy choroby pasożytniczej, skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który zleci Ci badania, zaproponuje terapię lub skieruje do lekarza specjalisty.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o tym, jak zapobiec tym zakażeniom, mówią nasi eksperci – Małgorzata Jeziorna, specjalista dermatolog, wenerolog, alergolog, oraz Małgorzata Kowalczyk–Kram, lekarz specjalista medycyny rodzinnej:

INFORMACJE O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
Profilaktyka chorób pasożytniczych – owsica, wszawica, świerzb – grafika.png


JAKOŚĆ POWIETRZA W MIEŚCIE SEJNY >>>>>>
Interreg Adaptacja strony internetowej Urzędu Miasta Sejny wykonana została w ramach projektu nr LT-PL-2S-193 pn. „Miasta Pogranicza – Marijampol i Sejny: podróż przez historię do dziś” („Towns of Borderland – Marijampolė and Sejny: Journey through history until today”) realizowanego w partnerstwie z Instytucją Publiczną „Sveikatinguno idėjos” Mariampol (Litwa), w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego