Slide2

AKTUALNOŚCI

Slide2

AKTUALNOŚCI

Szum wokół Blue Monday – skąd się wziął i czego może nas nauczyć?

11 stycznia 2023

Blue Monday to termin odnoszący się do poniedziałku trzeciego pełnego tygodnia stycznia, który uważany jest za „najbardziej depresyjny dzień w roku”. 

Idea Blue Monday została spopularyzowana przez firmę wakacyjną, Sky Travel, w 2005 roku. Według Sky Travel, Blue Monday to właśnie ten dzień w każdym roku, kiedy ludzie są najbardziej narażeni na depresję i przygnębienie. Powodowane jest to wieloma czynnikami takimi jak pogoda, poświąteczny spadek entuzjazmu, problemy finansowe i złamanie noworocznych postanowień. 

Nie ma jednak żadnych merytorycznych podstaw do uznania Blue Monday za termin kliniczny czy nawet zjawisko naukowe. Wielu ekspertów skrytykowało tę koncepcję jako chwyt marketingowy i zwróciło uwagę, że uczucie smutku i depresji może pojawić się w dowolnym momencie tygodnia, miesiąca, czy roku i nie ogranicza się do określonego dnia.

Blue Monday nie istnieje. Ale istnieją prawdziwe jednostki chorobowe powiązane z konkretnymi okresami w roku. Podobnie – zdarzają się okresy sezonowego obniżenia nastroju popularnie zwane „chandrą”.

SAD (choroba afektywna sezonowa, sezonowe zaburzenie afektywne) a „zwykła” chandra

Sezonowe zaburzenie afektywne lub choroba afektywna sezonowa (ang. seasonal affective disorder, w skrócie SAD) to rodzaj depresji, który pojawia się u danej osoby każdego roku o tej samej porze, zwykle jesienią lub zimą. Objawy SAD mogą obejmować:

 • uczucie depresji przez większą część dnia, 
 • utratę zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność, 
 • niski poziom energii, 
 • trudności z koncentracją, 
 • zmiany apetytu i rytmu snu,
 • poczucie beznadziejności. 

Uważa się, że SAD jest spowodowany przez kombinację czynników, w tym zmiany ilości światła słonecznego, zakłócenia naturalnych rytmów okołodobowych organizmu i brak równowagi chemicznej w mózgu.

Z drugiej strony, popularna „chandra” czy obniżony nastrój to ogólny termin odnoszący się do uczucia smutku, beznadziejności lub bycia „w dołku”. 

Niski nastrój może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym wydarzeniami życiowymi, problemami w związku, trudnościami finansowymi lub schorzeniami. Niekoniecznie jest to związane z określoną porą roku, tak jak SAD.

Należy zauważyć, że SAD jest formą depresji i jako taką należy ją leczyć. Jeśli doświadczasz objawów SAD, które zakłócają Twoje codzienne życie, ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do specjalisty zdrowia psychicznego. Mogą pomóc ci ustalić przyczynę twoich objawów i opracować plan leczenia, który pomoże ci poczuć się lepiej.

Istnieją też formy samopomocy, które możesz wprowadzić w życie, aby złagodzić objawy SAD albo innych form tymczasowego obniżenia nastroju.

Zespół Natu.Care we współpracy z psychologami klinicznymi i lekarzami opracował listę dwunastu sposobów na to by jak zadbać o zdrowie psychiczne w okresie obniżonego nastroju.

Jak dbać o zdrowie psychiczne w okresie obniżonego nastroju: 12 naukowo potwierdzonych sposobów

Te wskazówki możesz wprowadzić w życie nawet dzić. 

Jak wpłynąć na poprawę swojego zdrowia psychicznego?

 1. Znajdź czas tylko dla siebie
 2. Zadbaj o sen
 3. Spróbuj technik relaksacyjnych
 4. Bądź aktywny fizycznie
 5. Posmakuj diety na lepszy nastrój
 6. Spróbuj ograniczyć używki
 7. Wsłuchaj się w potrzeby organizmu – rozważ suplementację
 8. Rozpoznawaj, nazywaj i akceptuj emocje
 9. Zrób dla kogoś coś miłego
 10. Ogranicz media społecznościowe i natłok informacji
 11. Okazuj wdzięczność
 12. Spędzaj czas z bliskimi

Więcej szczegółowych wskazówek i dokładne opracowanie merytoryczne znajdziesz w artykule: SAD, czyli sezonowe obniżenie nastroju: psycholog radzi, jak wówczas (i nie tylko) o siebie zadbać.

https://natu.care/pl/umysl/zdrowie-psychiczne-w-okresie-obnizonego-nastroju


JAKOŚĆ POWIETRZA W MIEŚCIE SEJNY >>>>>>
Interreg Adaptacja strony internetowej Urzędu Miasta Sejny wykonana została w ramach projektu nr LT-PL-2S-193 pn. „Miasta Pogranicza – Marijampol i Sejny: podróż przez historię do dziś” („Towns of Borderland – Marijampolė and Sejny: Journey through history until today”) realizowanego w partnerstwie z Instytucją Publiczną „Sveikatinguno idėjos” Mariampol (Litwa), w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego