Slide2

AKTUALNOŚCI

Slide2

AKTUALNOŚCI

Zaplanuj cytologię w tym tygodniu! – Akcja profilaktyczna Podlaskiego Oddziału NFZ 17.01.2023 r.

13 stycznia 2023

W najbliższy poniedziałek rozpoczyna się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Z tej okazji Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ organizuje akcję profilaktyczną w najbliższy wtorek (17.01.20023r.) w CH Alfa przy ul. Świętojańskiej w Białymstoku (szczegóły oraz program akcji poniżej w komunikacie prasowym).

Z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza na akcję profilaktyczną. Już w najbliższy wtorek, 17 stycznia w Centrum Handlowym Alfa w Białymstoku będzie można skorzystać z porad doradców ds. profilaktyki i porozmawiać z paniami, które pokonały raka szyjki macicy.

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy przypada pomiędzy 16-22 stycznia 2023 r. Jego celem jest zwrócenie uwagi kobiet na to, jak ważne są regularne badania cytologiczne i ginekologiczne. Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ razem ze Stowarzyszeniem Eurydyki oraz Fundacją Zdrowe Miasto organizuje wydarzenie profilaktyczne pod hasłem „Zaplanuj cytologię w tym tygodniu!”.

Kiedy?

17 stycznia (wtorek), godz. 13:00 – 17:00

Gdzie?

Centrum Handlowe Alfa w Białymstoku, ul. Świętojańska 15,

Parter,  przy wejściu od ulicy Świętojańskiej

Program wydarzenia Zaplanuj cytologię w tym tygodniu!

Konsultanci NFZ oraz wolontariuszki Stowarzyszenia Eurydyki będą zachęcać Panie  do badań profilaktycznych. Będzie można otrzymać „Przewodnik Pacjenta 2023”, w którym zawarte są adresy i telefony placówek medycznych, z którymi Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ zawarł umowy na udzielnie świadczeń – w tym wykaz wszystkich gabinetów ginekologicznych w województwie podlaskim.

Eurydyki specjalnie na tę okazję przygotowały dla wszystkich chętnych „teczki zdrowia”, które w swojej grafice zawierają opis istotnych informacji dotyczących nowotworu szyjki macicy.

Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Badania cytologiczne umożliwiają wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie, gdy stany  przedrakowe są wyleczalne.

W ramach programu profilaktycznego panie w wieku 25-59 lat mogą bezpłatnie i bez skierowania raz na 3 lata wykonać cytologię.

Badanie można wykonać w gabinetach ginekologicznych oraz niektórych gabinetach położnych POZ, które posiadają kontrakt z NFZ.

Wykaz miejsc w województwie podlaskim, gdzie można wykonać cytologię:

https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne?&ow=10&specjalizacja=1242

Jeśli wszystko będzie w porządku, a wynik cytologii nie wskaże żadnych niepokojących zmian badanie będzie można bezpłatnie powtórzyć po 3 latach. Kobiety obciążone czynnikami ryzyka tj. kobiety zakażone HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV mają prawo do badań profilaktycznych co 12 miesięcy.

W przypadku nieprawidłowego wyniku i konieczności dalszej diagnostyki wykonuje się badanie kolposkopowe lub kolposkopię z biopsją i badaniem histopatologicznym pobranych wycinków.

Cytologia daje szansę na bardzo wczesne wykrywanie nieprawidłowości. Dzięki niej można wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, kiedy nie występują jeszcze żadne objawy choroby.

Statystyki

Pięć Polek dziennie umiera na raka szyjki macicy. Najczęściej dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza … Cytologia może uratować życie! Niestety zaledwie 16,25% Podlasianek w wieku 25-39 lat wykonuje cytologię w programie badań przesiewowych. Rak szyjki macicy jest jednym z nielicznych nowotworów ginekologicznych, któremu można zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę.


JAKOŚĆ POWIETRZA W MIEŚCIE SEJNY >>>>>>
Interreg Adaptacja strony internetowej Urzędu Miasta Sejny wykonana została w ramach projektu nr LT-PL-2S-193 pn. „Miasta Pogranicza – Marijampol i Sejny: podróż przez historię do dziś” („Towns of Borderland – Marijampolė and Sejny: Journey through history until today”) realizowanego w partnerstwie z Instytucją Publiczną „Sveikatinguno idėjos” Mariampol (Litwa), w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego