Slide2

AKTUALNOŚCI

Slide2

AKTUALNOŚCI

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki i Katarzyna Ancipiuk – Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zapraszają na „Zapusty w skansenie” w najbliższą niedzielę – 11 lutego w godz. 11.00-15.00

7 lutego 2024

To będzie niepowtarzalna okazja, żeby poczuć atmosferę karnawału na podlaskiej wsi. Takiego jak przed laty – z korowodem przebierańców, obrzędami towarzyszącymi ostatkom, z pączkami, faworkami, muzyką i tańcami.

Jak dawniej wyglądały zapusty na podlaskiej wsi? Kolorowo i radośnie! Najbardziej charakterystycznym zwyczajem karnawałowym zawsze było przebieranie się.  Przebranie miało rozśmieszać i przenosić wszystkich biorących udział w zabawie do innej, magicznej rzeczywistości. Ludzie przebierali się nie tylko za zwierzęta, ale też postacie „nie z tego świata”, jak diabeł, anioł czy śmierć. Czasem mężczyźni udawali kobiety i odwrotnie. Przebierańcy chodzili od domu do domu, domagając się poczęstunku. Zabawa kończyła się w karczmie wspólnym biesiadowaniem i tańcami.

Na „Zapustach w Skansenie” też można będzie podziwiać korowód przebierańców, a do tańca zagra Kapela Braci Rejwów. Będą warsztaty tańców tradycyjnych, warsztaty wykonywania masek karnawałowych, warsztaty  smażenia faworków i degustacja zapustnych słodkości.  To też tradycja! Tłuste smakołyki pozwalały najeść do syta przed czterdziestodniowym postem.

Przez cały czas trwania imprezy można będzie zwiedzać wystawy we dworze z Bobry Wielkiej, a chętni, którzy przyjdą z własnym koszyczkiem, będą mogli spędzić czas przy ognisku.

Wstęp bezpłatny

W programie:

– warsztaty wykonywania masek karnawałowych;

– warsztaty skręcania faworków;

– warsztaty tańców tradycyjnych dla rodzin;

– zwiedzanie wystaw stałych we Dworze z Bobry Wielkiej;

– przemarsz korowodu przebierańców i maszkar zapustnych;

– degustacja faworków i pączków;

– potańcówka z Kapelą Braci Rejwów;

– ognisko (prowiant własny);

Dział promocji PMKL

kom. 570 765 500

m.kuczynski@pmkl.pl


JAKOŚĆ POWIETRZA W MIEŚCIE SEJNY >>>>>>
Interreg Adaptacja strony internetowej Urzędu Miasta Sejny wykonana została w ramach projektu nr LT-PL-2S-193 pn. „Miasta Pogranicza – Marijampol i Sejny: podróż przez historię do dziś” („Towns of Borderland – Marijampolė and Sejny: Journey through history until today”) realizowanego w partnerstwie z Instytucją Publiczną „Sveikatinguno idėjos” Mariampol (Litwa), w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego